Kako odgovoriti na pitanje o plaći?
Većina posloprimaca voli kada razgovor za posao dođe na temu 'plaće', ali na pitanja o plaći nevoljko odgovaraju.
Strah je opravdan: kažete li nedovoljno visoku plaću ispast će da sami sebe ne cijenite dovoljno. Postavite li previsoka očekivanja, postoji mogućnost da zaposle nekoga s realnijim očekivanjima. Ipak, poslodavci inzistiraju da se kandidat izjasni o plaći koju očekuje prije nego što sami daju svoju ponudu.
Postoji puno odgovora koje možete ponuditi kada se postavi pitanje o tome kakvu plaću očekujete. Možete reći da ste fleksibilni ili da ćete se prilagoditi plaći koju poslodavac nudi. Iako takav odgovor ponekad može zadovoljavati, nerijetko će poslodavac inzistirati da navedete točan iznos plaće koja bi vas zadovoljila.
Dakle, što učiniti kada se nađete u takvoj situaciji?
1) Pripremite se.
Umjesto što se nadate da će vas ovo pitanje na razgovoru zaobići, radije se pripremite na to da ćete poslodavcu morati navesti točan iznos plaće za koju ste spremni raditi.
2) Napravite detaljno istraživanje.
Najprije definirajte koliki je raspon plaće za radno mjesto koje vas zanima. Zatim uzmite u obzir grad u kojem se tvrtka nalazi, rasponu plaća za navedeno zanimanje u tome gradu, brend, ali i vaše dosadašnje relevantno radno iskustvo. Vrlo detaljnu analizu plaće za pojedina zanimanja, ali i ocjenu vaših očekivanja s obzirom na radnu poziciju možete provjeriti na servisu MojaPlaća.
3) Očekivanja od plaće nemojte bazirati na svojim potrebama.
Bilo bi idealno da plaća može riješiti vašu mjesečnu ratu kredita i financiranje svih drugih troškova koje imate, međutim, vodite se onim što tržište nudi. Ako se plaća za vaš željeni posao trenutno u Hrvatskoj kreće između 3 i 5 tisuća kuna, ne možete očekivati da će vam poslodavac ponuditi više do toga ili onoliko koliko vi smatrate da vam treba. Vodite računa da su vaša očekivanja u skladu s onim što tržište nudi.
4) Pažljivo odaberite raspon plaće.
Ako znate da vas plaća od 3 tisuće kuna ne zadovoljava, nemojte reći da ste biste bili voljni prihvatiti plaću u rasponu 3 do 4 tisuće kuna. Uvijek dobro razmislite o prihvatljivoj donjoj granici jer se može dogoditi da vam poslodavac ponudi upravo toliku plaću stoga, morate biti zadovoljni najnižim iznosom koji ste naveli.
5) Vježbajte na glas odgovor na ovo pitanje.
Možda vam to zvuči čudno, ali većini ljudi razgovor o novcu predstavlja neugodnost i na licu mjesta postane im jako neugodno. Što više izgovarate tu rečenicu na glas bit će vam lakše ponoviti je samouvjereno i pred poslodavcem.
6) Ne radite od ovoga tabu temu.
Bilo bi idealno kada biste vi i poslodavac imali ista očekivanja po pitanju vaše buduće plaće, ali čak i ako se malo razilazite u mišljenju, dogovor je moguće postići. Najvažnije je da od ove teme ne radite tabu: kada vas pitaju za očekivanja, jednostavno im odgovorite temeljem dobrih priprema koje ste napravili prije razgovora za posao. Argumentirajte svoj odgovor i pokažite da ste se dobro informirali te promislili o temi prije nego što ste došli na razgovor. Nemojte pod svaku cijenu odbijati reći iznos plaće koju očekujete jer to na kraju može ispasti veći propust nego da ste jednostavno rekli svoja očekivanja. Pokažite da možete zrelo i odgovorno razgovarati o svemu, pa tako i o plaći koju očekujete.
Izvor: Business Insider